Sziasztok!
Mint tudjátok, van néhányegy csomó fura szokásom. Nem kezdeném el felsorolni őket, mert akkor sosem érnénk a végére, meg nem is ez a lényeg. Egyike ezeknek a különös szokásoknak az, hogy amikor tetszik egy sorozat, utánanézek a színészeknek, és ha úgy ítélem meg, hogy jól játszanak és mind a valós, mind az alakított énjüket kedvelem, akkor elkezdem a régi és új filmjeiket megnézni. Gondolom azon már meg sem lepődtök, hogy a Sherlock című sorozat fantasztikus színészeivel is így jártam. Miután jó néhány olyan filmet végigültem, amiben Cumberbatch kisebb-nagyobb szerepeket játszik, úgy döntöttem, csinálok belőle egy rövid filmajánlót. (Gondolkodom egy Freeman-filmajánlón is, de egyrészt ő általában tényleg csak mellékszerepekben tűnik fel, másrészt egy kicsit megrendült benne a hitem, amikor végignéztem miatta az Igazából szerelem című filmet, és... Na igen, aki látta, tudja miről beszélek. Nem, nem a játékával volt a gond. A játékával, érted.)
Mint tudjátok, van néhány
1. Vágy és vezeklés
Műfaj: dráma
Színészek: Keira Knightley (Cecilia Tallis), James McAvoy (Robbie), Vanessa Redgrave (Briony idősen), Benedict Cumberbatch (Mr. Marshall)
Játékidő: 130 perc
"Anglia, 1935. A tehetős családba született Briony a kiváltságosok életét éli viktoriánus villájukban. Az élénk fantáziával megáldott kislány írónő szeretne lenni. Amikor az egyik hétvégén összejön a család, a rekkenő hőség hatására a régóta elfojtott érzelmek veszélyes robbanóelegyként törnek felszínre. Egy sor félreértés következményeként Briony ártatlanul meggyanúsítja Robbie Turnert, a nővére, Cecilia szerelmét egy bűncselekmény elkövetésével. A gyanúsítás is elég ahhoz, hogy tönkretegye kettejük bimbózó szerelmét, és örökre megváltoztassa mindannyiuk életét."
Műfaj: dráma
Színészek: Keira Knightley (Cecilia Tallis), James McAvoy (Robbie), Vanessa Redgrave (Briony idősen), Benedict Cumberbatch (Mr. Marshall)
A helyzet az, hogy mindenképpen ajánlom ezt a filmet, annak ellenére is, h
ogy a közepét halálra untam, és lényegében minden egyes szereplőt meg tudtam volna fojtani. A film hangulatában volt valami szívszorító, de kissé túljátszott dráma, ami nekem betett, de van, akinek szerintem pont ez tetszik. Igaz, hogy egyébként is elég szkeptikus voltam vele kapcsolatban, ugyanis Keira Knightley-t sosem szerettem (nem rossz színész, de lehetetlenül unszimpatikus), és a tizennyolc éves Briony-t alakító nő is ellenszenvet váltott ki belőlem, a személyiségük pedig pláne. James McAvoy remek színész, legalábbis én nagyon szeretem a játékát, de az általa megformált karakter sem volt kedvelhetőbb, mint a többi. És akkor most SPOILER:
Tudom, hogy Marshall a gonosz, aki megerőszakolta azt a lányt, akit később egyébként feleségül vett, mert ilyen jó fej, de egy: lehet nem nevetni azon, hogy milyen bajsza van? Kettő: Még soha nem láttam úgy elmondani egy vészjósló, egyértelműen perverz mondatot, mint őt, úgy, hogy közben majd' megpukkadtam a nevetéstől. Idézem: "Kapd be! Be kell kapni." Egyszerűen olyan komolyan és hihetően játszotta, de a jelenet meg az a bajusz... Na jó. Befejeztem. Oké, még egy információ: Csokigyára van. Érted, cukros bácsi.
SPOILER VÉGE
![]() |
Igen, ez Keira Knightley és Benedict Cumberbatch nagyon vicces, régimódi fürdőruhában... Miket nem tesz meg egy ember egy szerepért! |
2. A nagy kvízválasztó
"Amióta csak az eszemet tudom, okos akartam lenni - hallható Brian Jackson vallomása A nagy kvízválasztó elején. A munkáscsaládból származó diáknak sok bizonyítanivalója van a Bristol Egyetem elsőéveseként. Bulik, tüntetések, bűzös koleszszobák és állandó fűszag közepette Brian nagyra törő terveket dédelget: részt akar venni az évek óta futó televíziós kvízjátékban, ahol egyetemisták mérik össze tudásukat, és meg akarja hódítani álmai nőjét, a gazdag és csinos Alice-t. Az életét azonban tovább bonyolítja a lázadó Rebecca, aki legalább olyan vonzó, de sokkal nehezebb eset."
Játékidő: 92 perc
Műfaj: romantikus dráma
Színészek: James McAvoy (Brian Jackson), Rebecca Hall (Rebecca Epstein), Alice Eve (Alice Harbinson), Benedict Cumberbatch (Patrick Watts)
Igen, ebben is benne van James McAvoy, akit bevallom, egyre jobban bírok. Nekem nagyon tetszett ez a film, valószínűleg azért, mert bár tele volt közhelyekkel és kiszámítható fordulatokkal, ráadásul már az elején mindenki tudta, hogy ki kivel fog összejönni, hozott valami új, magával ragadó, mégis hétköznapi hangulatot. A színészeket remekül válogatták, és Benedict Cumberbatch... Csak én érzem úgy, hogy szándékosan vállalt mindig ilyen röhejes szerepeket? Oké, Paul Marshall meg Khan annyira nem volt az, meg Alan Turing sem, sőt, de... de néha mégis.
![]() |
Cumberbatch Patrick Watts szerepében |
3. Start Trek: Sötétségben
Játékidő: 132 perc"Amikor az Enterprise legénységét hazahívják, kiderül, hogy egy a szervezeten belülről jövő megállíthatatlan erő felrobbantotta a flottát, és mindent, amit a flotta képviselt, és ezzel a világunkat válságba sodorta. Kirk kapitánynak személyes elszámolnivalója is van, elindítja az embervadászatot a háborús zónába, hogy elkapja az embert, aki maga egy tömegpusztító fegyver. Miközben hőseinket beszippantja az élet és halál világméretű sakkjátszmája, szerelmek kerülnek veszélybe, barátságok szakadnak szét, és áldozatokat kell hozni az egyetlen családért, ami Kirknek maradt, azaz a legénységért."
Műfaj: sci-fi
Színészek: Chris Pine (James T. Kirk), Zachary Quinto (Spock), Simon Pegg (Scotty), Benedict Cumberbatch (John Harrison/Khan)

4. Hadak útján
"A Hadak útján egy Albert nevű fiú és Joey névre hallgató lovának elsöprő erejű története. Nehéz idők járnak, nemsokára kitör az I. világháború. Albert édesapja eladja Joey-t a brit lovasságnak, akik rögtön be is vetik őt a frontvonalakon túl - így megkezdődik Joey kalandos utazása, háttérben az első világháborúval. A temérdek akadály ellenére Joey mindig bátran szembenéz a veszéllyel, megérinti az embereket, és megváltoztatja mindenkinek az életét, akivel útközben találkozik. Albert azonban képtelen elfelejteni hű hátasát és egyben legjobb barátját, így hátrahagyva otthonát, a francia harcmezőket veszi célba, hogy meg
találja, és hazavigye az ő csatalovát."
Játékidő: 146 perc
Műfaj: dráma
![]() |
Tom Hiddleston és bajszos Benedict a Hadak útja c. filmben |
Színészek: Jeremy Irvine (Albert), Benedict Cumberbatch (Stewart őrnagy), Tom Hiddleston (Nichols százados), Emily Watson (Rose Narracott)
Gyűlölöm az állatos filmeket. Nem azért, mert nyálasak, bár kétségkívül azok, hanem azért, mert vagyok olyan érzékeny hülye, hogy mélyen megérintsen egy állat intelligenciája és hűsége. Ez a film komolyan próbára tett engem, ugyanis egyszerűen gyönyörű. Vontatott és hosszú ugyan, de megható, és Cumberbatch-nek már megint bajusza van benne.
5. Kódjátszma
Ti milyen filmjeit ismeritek Cumberbatch-nek? Melyeket ajánlanátok? Láttátok a fent említett filmeket? Mit gondoltok róluk? Írjátok meg kommentben!
"A második világháború egyik legnagyobb hatású, mégis talán legkevésbé ismert hőse a tragikus sorsú Alan Turing, aki nélkül ma lehet, hogy egészen máshogy nézne ki Európa és a világ térképe. A zseniális matematikus 1912-ben született, napjainkban pedig a modern számítógép-tudomány egyik atyjaként tisztelik. A második világháború alatt a brit Bletchley Parkban működő kódtörő központ munkatársaként dolgozott és kulcsszerepe volt a német Enigma nevű titkosító gépek jeleinek megfejtésében. Ez a becslések szerint legalább két évvel rövidítette le a második világháborút és elősegítette a németek legyőzését. A teljes titokban zajló műveletről egyébként a hetvenes évekig senki sem tudott. Ez a tény szomorú szimbóluma is lehetne Turing életének, akinek homoszexualitása miatt rejtőzködő életmódot kellett folytatnia, Nagy-Britanniában ugyanis az azonos neműekhez való vonzódást ez idő tájt még betegségként kezelték. 1952-ben lelepleződött és választania kellett a börtön, vagy a hormonkezelés között. 1954-ben találtak rá holtan, az pedig a mai napig nem ismert, hogy öngyilkosság vagy merénylet áldozatává vált-e."
Játékidő: 114 perc
Műfaj: életrajzi dráma
Színészek: Benedict Cumberbatch (Alan Turing), Keira Knightley (Joan Clarke),
Matthew Goode (Hugh Alexander), Charles Dance (Commander Denniston)
Cumberbatch ezért a szerepéért Oscar-jelölést kapott, és nem hiába. Maga a film is nagyon érdekes, hiszen valóságos alapja van, Alan Turing valóban egy létező személy volt, aki annyi, de annyi mindent tett Angliáért és a háború befejezésének érdekében. Engem komolyan megrendített, hogy ezek után képesek voltak azt tenni vele, amit. Végig élvezhető volt a film, bár Keira Knightley néha nekem sok volt.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése